Depresijai metų laikas nesvarbu | Asmens sveikatos klinika | psichoterapijos ir psichoanalizės centras

Depresijai metų laikas nesvarbu

 • en
 • Registracija internetu

  Mokamos paslaugos

  Nemokamos paslaugos

  Depresijai metų laikas nesvarbu

  Pirmadienis spalio 5, 2020

  Rudeninė depresija. Dažnam girdėtas pavadinimas. Kodėl depresija įgavo sezoniškumo pavadinimą bei kas nėra depresija, kalbamės su Asmens sveikatos klinikos medicinos psichologe, psichoterapeute Vita Čioraitienė.

  Vita Čioraitienė
  Vita Čioraitienė Medicinos psichologė, psichoterapeutė

  – Rudeninė depresija – ne kartą girdėta frazė, tačiau esate minėjusi, kad ši liga sezoniškumo neturi…
  – Tarptautinėje ligų klasifikacijoje tokios diagnozės kaip „sezoninė depresija“ nėra, tačiau galima teigti, jog sezonas veikia žmogų. Kaip ir mėnulis, kai bandome šaipytis, jog jis neveikia, tačiau tai – netiesa. Veikia mus ir mėnulis (Šypsosi).

  Dažniausiai psichiatrai pastebi, jog ruduo ir pavasaris yra sunkesni periodai, kai aplink mus keičiasi gamta. Tada žmonėms, kurie jau serga depresija, ši liga labiau paūmėja. Pas mane atėję pacientai sako: „Saulės nėra, lauke apsiniaukę, lyja… Man jau blogiau, net nesinori keltis ryte iš lovos.“ Tada aš pagalvoju, bet juk sergantiems ar nesergantiems – gi visiems taip būna. Kartais nesinori lipti iš lovos ne todėl, kad sergi depresija, o todėl, jog iš tiesų už lango niūru.

  Beje, psichiatrai dažnai vartoja terminą „rudeninė depresija“. Tik žiūri į tai kitu kampu. Sako, jog atėjo ruduo, jau laikas didinti vaistų dozę, kadangi paciento smegenims kažko trūksta. Mes, psichologai, pacientų klausiame: o kodėl tu taip reaguoji, gal kas atsitiko? Gal baigėsi atostogos, o kitos toli? Tačiau griežtai sakyti, jog sezoniškumo nėra, negalima.
  Manau, jog „rudeninę depresiją“ sukelia tai, kad rugpjūčio pabaigoje mes pradedame po truputį ruoštis šaltajam sezonui. Prie to prisideda ne tik tamsa, bet ir supratimas, kad atostogų nebus. Reikės sėdėti darbuose, mokyklose. Vis dėlto, jeigu tu sergi depresija – sergi visą laiką. Nepriklausomai nuo metų laiko.

  – Kodėl mes savo blogą nuotaiką, jausmus, emocijas esame įpratę hiperbolizuoti ir pavadinti ligomis (isterija, šizofrenija, depresija)? Juk yra emocionalių žmonių ir kaip jiems žinoti, ar tai depresija, ar per didelis jautrumas?
  – Suprasti sunku. Dauguma žmonių įsivaizduoja, kad depresija yra liūdesys. Tačiau ši liga gali pasireikšti ir stipria nuotaikų kaita arba kai pradedi galvoti, jog gyvenimas tampa nebeįdomus. Jeigu tai tęsiasi ilgesnį laiką, jeigu žmogui neramu ir jis pasiskaitęs internete randa sutampančius simptomus, siūlau kreiptis pagalbos į specialistus.

  – Ar konsultuodami kitus žmones dėl depresijos gydytojai neperima jų emocijų patys? 
  – Įprastai žmonėms atrodo, jog mes – ne žmonės. Tačiau psichologai yra padidėjusios rizikos grupėje dėl savižudybės. Dauguma specialistų patys yra depresuoti, tad gal ne veltui mes ir specialybę tokią renkamės? Žinoma, ilgainiui išmokstame saugotis, kad žmonių jausmų ir problemų neparsinešti namo. Todėl mes ir pacientams nuolat sakome, jog reikia turėti atsvarą. Kai kam ji – artimi žmonės, kitiems – tikėjimas, sportas. Kartais ir mums reikia pasivaikščiojimo ar pokalbio su kolega, o kartais – net vaistų…

  – Jeigu galite, duokite patarimą, kaip neleisti liūdesiui pereiti į depresiją. 
  – Visų pirma reikia pagalvoti, kas atsitiko. Pakalbėkite su savimi. Pagalvokite, ką aš mėgau ankščiau? Yra daug psichologinių programėlių, kurios padeda atsipalaiduoti. Supraskite, kad tik pradėjęs ką nors daryti galėsi pakeisti savo būseną. Palepinkite save. Jūs nesate kalti dėl to, kaip jaučiatės.

  Registracija internetu
  Mokamos paslaugos
  Nemokamos paslaugos
  x
  Siekdami pagerinti Jūsų naršymo patirtį lankantis www.asklinika.lt svetainėje, naudojame slapukus (angl. cookies) – tai nedidelės informacijos rinkmenos, kurias jūsų naudojamo įrenginio naršyklė priima iš svetainės kurioje lankotės. Surinkta informacija iš slapukų mums padeda efektyviau nustatyti naršymo įpročius, veiksmus bei nustatymus (pvz., kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), o jums nereikia jų kaskart pasirinkti lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose. Kad interneto svetainė veiktų, nebūtina leisti naudoti šiuos slapukus, bet sutikus su slapukų politika, naršyti jums bus paprasčiau. Išsamesnė informacija suteikiama www.AllAboutCookies.org . Galite ištrinti visus jau esančius jūsų kompiuteryje slapukus, o dauguma naršyklių nustatytos taip, kad slapukai nebūtų įrašomi jūsų įrenginyje. Su slapukais susijusi informacija nenaudojama jūsų tapatybei nustatyti ar kitais nei pirmiau aprašytais tikslais. Daugiau apie slapukus ir kaip jų atsisakyti - privatumo politikoje.Sutinku