Gydytojas E.Čiūras: jei dangstome artimojo priklausomybę, šis nesistengs pasikeisti – reikia patirti savo elgesio pasekmes | Asmens sveikatos klinika | psichoterapijos ir psichoanalizės centras

Gydytojas E.Čiūras: jei dangstome artimojo priklausomybę, šis nesistengs pasikeisti – reikia patirti savo elgesio pasekmes

 • en
 • Registracija internetu

  Mokamos paslaugos

  Nemokamos paslaugos

  Gydytojas E.Čiūras: jei dangstome artimojo priklausomybę, šis nesistengs pasikeisti – reikia patirti savo elgesio pasekmes

  Trečiadienis balandžio 1, 2020
  Edgaras Čiūras Gydytojas psichiatras, psichoterapeutas

  „Būtina suprasti, kad nė vienas nesame atsakingas už kitą žmogų, nesvarbu, ar tai jūsų vaikas, vyras ar žmona“, – kalbėdamas apie tai, ką tenka išgyventi priklausomų asmenų artimiesiems, pabrėžė „Asmens sveikatos klinikos“ gydytojas psichiatras Edgaras Čiūras. Pašnekovas taip pat patarė neslėpti problemos, o ieškoti pagalbos.

  Anot 15min kalbinto psichiatro, priklausomybė, kad ir kokia ji būtų – alkoholiui, narkotikams ar lošimui – skaudžiai paliečia artimuosius, todėl galima sakyti, jog tai yra visos šeimos liga. E.Čiūro teigimu, priklausomų žmonių artimieji dažnai išgyvena stiprią gėdą ir kaltę. Be to, kenčiant nuolatinę įtampą didėja rizika susirgti depresija, nerimo sutrikimais ar net patiems tapti priklausomais. „Gali būti visaip“, – paklaustas, ar artimieji nuo priklausomybės išsivaduoti padeda, ar kenkia, kaip kartais teigiama, atsakė psichiatras. „Jeigu šeimos nariai linkę nuolat gelbėti, dangstyti, pavyzdžiui, prieš darbdavį ar išspręsti dėl vartojimo kylančias problemas, duoti pinigų, už kuriuos bus perkami svaigalai, – žmogus paprastai net nesistengs pasikeisti. Tam reikia patirti savo elgesio pasekmes“, – pridūrė jis.

  Pirmas žingsnis – problemos pripažinimas

  Tai kaip gi atrasti aukso vidurį? Kaip tinkamai reaguoti sužinojus, kad šeimos narys yra priklausomas nuo narkotikų ar alkoholio? 15min kalbintas E.Čiūras pabrėžė, kad visų pirma reikia gebėti atpažinti problemą, suprasti, kad toks elgesys nėra normalus.

  „Vienos taisyklės nėra, tačiau pripažinus problemą labai svarbu neprisiimti atsakomybės sau. Būtina suprasti, kad nė vienas nesame atsakingas už kitą žmogų, nesvarbu, ar tai jūsų vaikas, vyras ar žmona. Kiekvienas yra pats už save atsakingas“, – sakė jis.

  Vaikystės žaizdos lieka visam gyvenimui

  Gydytojas psichiatras paaiškino, kad artimojo priklausomybė itin stipriai paveikia šeimoje augančius vaikus. Paklaustas apie mastą jis svarstė, kad vargu ar galima pasakyti tikslų skaičių, tačiau pasiūlė prisiminti, kokia opi Lietuvoje alkoholizmo problema: „Šeimose paprastai auga ne vienas vaikas, todėl tokioje aplinkoje užaugusių žmonių yra tikrai labai daug.“ „Labai dažnai tokie žmonės pagalbos kreipiasi dėl kitų sunkumų, pavyzdžiui, depresijos ar nerimo sutrikimų, tačiau pasikalbėjus išaiškėja, kad artimieji buvo priklausomi, dažniausiai – nuo alkoholio“, – patirtimi dalijosi jis. Kaip paaiškino psichiatras E.Čiūras, vaikystėje atsiradusias žaizdas šie žmonės nešiojasi labai ilgai. Neretai, anot pašnekovo, jiems sunku bendrauti su kitais, užmegzti santykius, kyla daug kitokių sunkumų.

  „Dėl vaikystėje girdėtos nepagrįstos kritikos dažnai jaučia kaltę, gėdą dėl šeimos, jaučiasi atsakingi. Kartais tokiose šeimose augantys vaikai mano, kad tėvai alkoholį vartoja todėl, kad jie blogai mokosi ar elgiasi. Būna, kad patys tėvai išsako kaltinimus – geriu, nes tu blogas“, – kalbėjo E.Čiūras.

  Be to, pašnekovas pastebėjo, kad gali lydėti elgesio sutrikimai, pavyzdžiui, nežinojimas, kaip tinkamai elgtis vienoje ar kitoje situacijoje. 15min paklaustas, ar verta aukotis dėl priklausomybės liga sergančio artimo žmogaus, gydytojas psichiatras teigė, kad kai kalbama apie savo poreikių atsisakymą – kai visas gyvenimas pradeda suktis tik aplink sergantį, užmirštant savo emocinę ir psichologinę sveikatą – nenaudinga nė vienai pusei. Priešingai, pabrėžė E.Čiūras, iš šio užburto rato būtina ištrūkti.

  Padėti pasiruošę profesionalai

  Kur nuo narkotikų priklausomų asmenų artimieji turėtų ieškoti pagalbos? Gydytojas psichiatras paaiškino, kad išmokti gyventi su šia skaudžia patirtimi labai padeda palaikymas, supratimas, kad nesi toks vienintelis. E.Čiūro teigimu, savipagalbos grupės, pavyzdžiui, suaugusių alkoholikų vaikų ar kitos, kuriose lankosi tą patį patyrę žmonės, galintys ne tik morališkai paremti, bet pasidalyti praktiniais patarimais. Be to, anonimines konsultacijas priklausomybių specialistai teikia visose savivaldybėse, tad kiekvienas gali rasti pagalbą, tereikia išdrįsti žengti pirmąjį žingsnį.

  „Kaip jau minėjau, artimieji išgyvena stiprius emocinius sunkumus, todėl dažnai reikalinga profesionali pagalba. Tikrai verta kreiptis į psichoterapeutą ar lankyti grupinę psichoterapiją“, – rekomendavo ji. Į pagalbos grupes priklausomybės ligomis sergančiųjų artimiesiems kiekvieną savaitę kviečia „Asmens sveikatos klinikos“ specialistai. „Čia susitinka grupelė žmonių, susidūrusių su panašiais sunkumais, gyvenę ar tebegyvenantys su priklausomais žmonėmis, – pasakojo jis. – Užsiėmimų metu siekiame padėti išspręsti tas problemas, gerinti savijautą, išsivaduoti nuo kaltės jausmo.“

  Straipsnis parengtas 15min. kartu su Asmens sveikatos klinika

  https://s1.15min.lt/images/photos/2019/09/23/original/screenshot-2019-09-23-at-154025-5d88bd5f2a319.jpg
  Registracija internetu
  Mokamos paslaugos
  Nemokamos paslaugos
  x
  Siekdami pagerinti Jūsų naršymo patirtį lankantis www.asklinika.lt svetainėje, naudojame slapukus (angl. cookies) – tai nedidelės informacijos rinkmenos, kurias jūsų naudojamo įrenginio naršyklė priima iš svetainės kurioje lankotės. Surinkta informacija iš slapukų mums padeda efektyviau nustatyti naršymo įpročius, veiksmus bei nustatymus (pvz., kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), o jums nereikia jų kaskart pasirinkti lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose. Kad interneto svetainė veiktų, nebūtina leisti naudoti šiuos slapukus, bet sutikus su slapukų politika, naršyti jums bus paprasčiau. Išsamesnė informacija suteikiama www.AllAboutCookies.org . Galite ištrinti visus jau esančius jūsų kompiuteryje slapukus, o dauguma naršyklių nustatytos taip, kad slapukai nebūtų įrašomi jūsų įrenginyje. Su slapukais susijusi informacija nenaudojama jūsų tapatybei nustatyti ar kitais nei pirmiau aprašytais tikslais. Daugiau apie slapukus ir kaip jų atsisakyti - privatumo politikoje.Sutinku