Grupiniai užsiėmimai paaugliams

Paauglių natūralus raidos etapas yra buvimas su bendraamžiais, grupėje, kur paaugliai gali mokytis naujų įgūdžių, kurių jiems prireiks suaugusiųjų gyvenime: draugauti, spręsti konfliktus, suprasti, kas gerai ar blogai, dalintis jausmais ir išgyvenimais. Grupėje jie formuoja požiūrį į gyvenimą, į pasaulį, savo moralines ir etines nuostatas.

Darbas grupėse – pagal amžių ir sunkumus

Asmens sveikatos klinikoje vyksta grupiniai užsiėmimai paaugliams išgyvenantiems emocijų, elgesio, nuotaikos ir nerimo sutrikimus. Grupėse su paaugliais dirba socialinis darbuotojas ir vaikų ir paauglių psichologas.

Ne mažiau svarbu, kad paauglys galėtų su specialistu dirbti ne tik individualiai, bet ir pajustų bendrumą panašias problemas išgyvenančių paauglių grupėse. Taip pat, kad sulauktų palaikymo namuose iš suprantančių, kas su jų vaiku vyksta, tėvų.

Dažna klaida dirbant su paaugliais, jog jie „sumetami“ į psichologinių ar socialinių įgūdžių formavimo užsiėmimus, neatsižvelgus į jų amžių ir problemų sudėtingumą. Darbas grupiniuose užsiėmimuose bus efektyvus tuomet, kai paauglys jausis esantis „tarp savų“. Dėl to mes, Asmens sveikatos klinikos specialistai, sudarydami grupes būtinai atsižvelgiame į amžių ir patiriamus sunkumus.

Paaugliai apie savo problemas dažniausiai nenori atskleisti savo bendramoksliams, ypač jeigu jų sutrikimų priežastimi ir yra bendraklasiai. Dėl to visi grupiniai užsiėmimai, darbas grupėse, „Asmens sveikatos klinikoje“ vyksta po pamokų. Taip vaikas ar paauglys neturi „iškristi“ iš mokyklos rutinos, čia vaikas po užsiėmimų grįžta namo ir gyvena įprastą gyvenimą, tik nuolatos sveikdamas.

Esant poreikiui bei siekdami gydymo efektyvumo dirbame su paaugliais bei jų tėvais individualiai, prireikus taikome ir medikamentinį gydymą.

SOCIALINIŲ ĮGŪDŽIŲ FORMAVIMO GRUPINIAI UŽSIĖMIMAI

Užsiėmimų metu veiklos vyks per žaidimus, refleksijas, kūrybines ir kt. užduotis. Grupių metu ugdomi vaikų bendravimo, bendradarbiavimo, nuomonės išsakymo, kūrybiško ir kritiško mąstymo, savarankiškumo, saugumo, socialinio – psichologinio atsparumo, komandinio darbo, konfliktų sprendimo, pasitikėjimo savimi įgūdžiai. Socialiniai įgūdžiai –tai verbalinio ir neverbalinio elgesio seka, kuri yra susijusi su aplinkinių žmonių elgesiu; tai žmogaus savybių komplektas leidžiantis prisitaikyti visuomenėje, bendrauti, bendradarbiauti su kitais, socializuotis. Socialiniai įgūdžiai įgyjami stebint, modeliuojant aplinkinių elgesį bei gaunant grįžtamąjį ryšį apie savo elgesio pasekmes. Socialinė kompetencija vaikystėje susijusi su elgesiu, prisitaikymo galimybėmis vyresniame amžiuje.

Taip pat vaikai turi galimybę ugdyti komandinio darbo įgūdžius, atsakomybę, mokytis susitaikyti su nesėkme, palaikyti, gerbti kitą ir priimti pagalbą – tai skatina sėkmingai prisitaikyti bendraamžių grupėje. Skatinamas vaikų smalsumas naujoje aplinkoje, artimos aplinkos pažinimas, ugdoma atsakomybė už savo veiksmus, kurių pasekmės tiesiogiai nejuntamos ar nesuvokiamos, mokoma elgesio taisyklių, skatinama gerbti ir suprasti įvairius žmones, plečiamas vaikų akiratis.

Susitikimų metu temos bus apie: poreikius; draugystę; problemas; skirtingus bendravimo būdus/nuomones/nusiteikimus; žmonių panašumus ir skirtumus; vertybes; savęs ir kitų suvokimą/įvertinimą; pozityvius/negatyvius jausmus ir t.t. Temos gali būti koreguojamos pagal išsakytus lūkesčius bei problemų sudėtingumą.

PSICHOLOGINĖS PAAUGLIŲ GRUPĖS

Psichologinė grupė paaugliams skirta pažinti, nagrinėti ir labiau priimti save ir savo psichikos sveikatos ypatumus saugioje aplinkoje kartu su panašius sunkumus išgyvenančiais paaugliais. Grupės metu bus siekiama paauglius edukuoti apie tai, kas vyksta jų gyvenime, bei stiprinti jų psichologinį atsparumą. Taip pat siekiama ir kartu su bendraamžiais dalintis ir nagrinėti vienas kito patirtis, iš jų mokytis ir ieškoti veiksmingų reagavimo, buvimo toje patirtyje ir nusiraminimo būdų.

Grupinių užsiėmimų metu paaugliams bus suteikiama psichoedukacija, taip pat grupės veiklos vyks per išgyvenimų dalinimąsi su savimi ir kitais, refleksijas ir tyrinėjus, kūrybines ir kitas užduotis. Grupių metu ugdomas savęs pažinimas, priėmimo ir savęs pasitikėjimo, psichologinio atsparumo, empatijos, reflektavimo įgūdžiai, emocinis intelektas.

Preliminarios grupių temos: jausmų atpažinimas, jų raiška ir nusiraminimo būdai; pyktis ir pykčio valdymas; liūdesys ir depresyvumas; nerimas; pasitikėjimas savimi ir savivertė. Kiekvienas grupės dalyvis į grupę galės atsinešti savo klausimą, temą, problemą (arba keletą jų), į kuriuos būtų atsižvelgiama.


Grupinių užsiėmimų paslaugos, orientuotos į emocijų, elgesio, nuotaikos ir nerimo spektrų sutrikimų turinčius 12–17 metų paauglius (atskiru sprendimu galėtų būti priimami ir jaunesni 10–11 m. vaikai).

Darbas grupėse vyksta vieną kartą per savaitę, kurio trukmė 1 val.

Bendru susitarimu, užsiėmimai galėtų vykti ir dažniau.

Mokestis už dalyvavimą grupėse mokamas prieš pirmąjį susitikimą už 4 kartus iš karto.

Registruotis galite telefonu +37061202994