Psichiatrė įspėja tėvus: karantino metu tarp paauglių suaktyvėjo virtualios patyčios | Asmens sveikatos klinika | psichoterapijos ir psichoanalizės centras

Psichiatrė įspėja tėvus: karantino metu tarp paauglių suaktyvėjo virtualios patyčios

 • en
 • Registracija internetu

  Mokamos paslaugos

  Nemokamos paslaugos

  Psichiatrė įspėja tėvus: karantino metu tarp paauglių suaktyvėjo virtualios patyčios

  Trečiadienis lapkričio 24, 2021


  K. Plėšnytė-Čapkauskienė vaikų ir paauglių psichiatrė

  Pastarieji pora metų daugumą įpratino gerokai daugiau nei anksčiau naudotis ekranais – ypač moksleivius, kurių didžioji dalis gyvenimo persikėlė į virtualią erdvę. Tai lėmė, kad elektroninėje erdvėje itin suaktyvėjo patyčios tarp paauglių, teigia „Asmens sveikatos klinikos“ vaikų ir paauglių psichiatrė Kamilė Plėšnytė-Čapkauskienė. O tokias patyčias suaugusiems gerokai sunkiau pastebėti ir sukontroliuoti – užsitęsusios jos gali tapti ne tik paauglio menkos savivertės, bet ir socialinio nerimo suintensyvėjimo priežastimi.

  Įsuka užburtas ratas

  „Suintensyvėjęs naudojimasis socialiniais tinklais, kompiuteriniais žaidimais, ilgai trukusios nuotolinės pamokos – tokia darbotvarkė įtraukė paauglius į virtualų gyvenimą. Taip jie pamažu praranda sąryšį su realiais, aplinkoje esančiais, bendraamžiais, jaučiasi nepritampantys, nebegeba prisijungti prie grupės, stokoja kitų, platesnių, interesų. Tai ženkliai trukdo tolimesnę paauglių integraciją, tampa jų nuotaikos sutrikimo priežastimi“, – aiškina K. Plėšnytė-Čapkauskienė.

  Psichikos sveikatos specialistės teigimu, susidaro užburtas ratas: norisi bendrauti, tačiau realiame gyvenime bendrauti neišeina – dėl to ilgėja virtualaus bendravimo laikas, o bandant jį mažinti didėja nerimas ir frustracija. Be to, paauglių psichinės būklės negerina ir mokykloje patiriamas spaudimas ir išsiskirti, ir pritapti vienu metu, turint gana konkrečią savo nuomonę.

  „Paaugliams šis laikotarpis itin nelengvas. Dauguma jų ir taip kasdien susiduria su nemažai dirgiklių, nes yra impulsyvesni, linkę labiau rizikuoti, siekia būti priimti bendraamžių – dėl to kyla ir daug emocinių iššūkių, pasireiškiančių dažna nuotaikų kaita, sumažėjusia motyvacija mokytis, agresijos protrūkiais. O apie savo išgyvenimus, ypač patyčias, mokykloje ar kitose aplinkose paaugliai dažnai vengia pasakoti atviriau. Jie bijo būti atstumti, pasirodyti esą silpni, nepriimti, kartais – nesitiki pagalbos“, – dalinasi psichiatrė.

  Svarbu laiku suteikti pagalbą

  Pasak jos, laiku suteikti pagalbą paaugliui neretu atveju gali būti gyvybiškai svarbu. Depresija pasireiškia vienam iš keturių paauglių, o su ja gali atsirasti ir savižalos, suicidinių minčių. 

  „Paauglystė – tai laikas, kai formuojasi tapatumas. Dėl to dažnas paauglys sunkiai gali įvardinti, koks jis yra, ir kaip jis jaučiasi, kaip įsivaizduoja save. Tai yra normalu, jei pavyksta palaipsniui susitapatinti ir

  integruotis. Tačiau tai ne visada įvyksta sėkmingai, o tada gali kilti rimtų iššūkių. Jei pats paauglys ar tėvai pastebi, kad jį vargina dažna nuotaikų kaita, yra užsitęsęs beprasmybės, liūdnumo jausmas, sumažėjusi motyvacija, svarbu laiku kreiptis pagalbos. Būtina sureaguoti, jei paauglys visai atsitraukia, atsiriboja, sutrinka jo miegas ir išryškėja savižalos ar suicidinių minčių užuomazgų“, – pataria „Asmens sveikatos klinikos“ gydytoja.

  Specialistės teigimu, tinkamiausia pagalba sunkumus išgyvenančiam paaugliui – kompleksinė. „Būtina, kad su emocijų, elgesio, nuotaikos ir nerimo sutrikimų turinčiais paaugliais kartu dirbtų vaikų psichiatras, psichologas ir socialinis darbuotojas. Ne mažiau svarbu, kad paauglys galėtų su specialistu dirbti individualiai, bet ir pajustų bendrumą panašias problemas išgyvenančių paauglių grupėse. Taip pat, kad sulauktų palaikymo namuose iš suprantančių, kas su jų vaiku vyksta, tėvų“, – paaiškina gydytoja.  

  Tėvų indėlis būtinas

  Vaikų ir paauglių psichiatrės K. Plėšnytės-Čapkauskienės teigimu, gydant įvairius paauglių psichikos sutrikimus, jų tėvų įsitraukimas būtinas, siekiant gydymo sėkmės. Dėl to „Asmens sveikatos klinikoje“ nuo lapkričio mėnesio veikiančiame Vaikų ir paauglių dienos centre nemažai dėmesio skiriama ir sunkumus išgyvenančių paauglių tėvams – organizuojami specialiai jiems skirti grupiniai užsiėmimai.

  „Tėvams dažnai sunku suprasti, kas ir kodėl vyksta su jų vaiku, kokie galimi gydymo būdai ir jų efektyvumas. Tad pirmiausia jiems skirtose grupėse suprantamai paaiškiname ir aptariame su jų vaikų diagnoze susijusias rekomendacijas. Vyksta ir psichologo bei socialinio darbuotojo moderuojami tėvų savitarpio pagalbos užsiėmimai, kuriose jie gali tiesiog pasidalinti savo sunkumais su kitais panašias problemas išgyvenančiais tėvais. Labai svarbu tokiose situacijose jausti bendrystę“, – „Asmens sveikatos klinikos“ psichiatrė.

  Darbas grupėse – pagal amžių ir sunkumus

  K. Plėšnytės-Čapkauskienės teigimu, dažna klaida dirbant su paaugliais, jog jie „sumetami“ į psichologinių ar socialinių įgūdžių formavimo grupes, neatsižvelgus į jų amžių ir patiriamas problemas. „Darbas grupiniuose užsiėmimuose bus efektyvus tuomet, kai paauglys jausis esantis „tarp savų“. Dėl to mes sudarydami grupes būtinai atsižvelgiame į amžių ir patiriamus sunkumus. Na, o siekdami gydymo efektyvumo dirbame su paaugliais ir individualiai, prireikus taikome ir medikamentinį gydymą“, – paaiškina gydytoja.

  Specialistės teigimu, paaugliai apie savo problemas dažniausiai nenori atskleisti savo bendramoksliams, ypač jeigu jų sutrikimų priežastimi ir yra bendraklasiai. Dėl to visas gydymas, pradedant pirminiais tyrimais, baigiant individualiomis konsultacijomis ir darbu grupėse, „Asmens sveikatos klinikos“ Vaikų ir paauglių dienos centre vyksta po pamokų. „Taip vaikas ar paauglys neturi „iškristi“ iš mokyklos rutinos, gulėti ligoninėje, kaip įprasta teikiant tokias kompleksines, dienos stacionaro, paslaugas. Čia vaikas po užsiėmimų jis grįžta namo ir gyvena įprastą gyvenimą, tik sveiksta“, – sako K. Plėšnytė-Čapkauskienė.

  Registracija internetu
  Mokamos paslaugos
  Nemokamos paslaugos
  x
  Siekdami pagerinti Jūsų naršymo patirtį lankantis www.asklinika.lt svetainėje, naudojame slapukus (angl. cookies) – tai nedidelės informacijos rinkmenos, kurias jūsų naudojamo įrenginio naršyklė priima iš svetainės kurioje lankotės. Surinkta informacija iš slapukų mums padeda efektyviau nustatyti naršymo įpročius, veiksmus bei nustatymus (pvz., kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), o jums nereikia jų kaskart pasirinkti lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose. Kad interneto svetainė veiktų, nebūtina leisti naudoti šiuos slapukus, bet sutikus su slapukų politika, naršyti jums bus paprasčiau. Išsamesnė informacija suteikiama www.AllAboutCookies.org . Galite ištrinti visus jau esančius jūsų kompiuteryje slapukus, o dauguma naršyklių nustatytos taip, kad slapukai nebūtų įrašomi jūsų įrenginyje. Su slapukais susijusi informacija nenaudojama jūsų tapatybei nustatyti ar kitais nei pirmiau aprašytais tikslais. Daugiau apie slapukus ir kaip jų atsisakyti - privatumo politikoje.Sutinku