Šeimos santykių specialistė: santykius dabar tenka kurti iš naujo | Asmens sveikatos klinika | psichoterapijos ir psichoanalizės centras

Šeimos santykių specialistė: santykius dabar tenka kurti iš naujo

 • en
 • Registracija internetu

  Mokamos paslaugos

  Nemokamos paslaugos

  Šeimos santykių specialistė: santykius dabar tenka kurti iš naujo

  Sekmadienis kovo 29, 2020

  Tikriausiai visi norime, kad šeimos santykiai būtų kuo ramesni, taikesni, paremti pagarba ir palaikymu. Kyla natūralus lūkestis, jog staiga daug laiko kartu leidžiant namuose, jie bus puikūs – pagaliau skirsime vieni kitiems laiko, kurio vis trūko per amžiną skubėjimą. Ir vis tik ne retas antrą savaitę leisdamas namuose su šeimos nariais, ko gero, pagalvoja, jog ne tokio scenarijaus tikėjosi.

  Psichiatrė Psichoterapeutė
  Vaikų ir paauglių psichiatrė. Porų ir šeimos psichoterapeutė.

  Užsienio žiniasklaida „trimitavo“, jog Kinijoje pasibaigus karantinui „ištiko“ skyrybų prašymų bumas. „Asmens sveikatos klinikos“ (VšĮ  „Vilniaus psichoterapijos ir psichoanalizės centras“) porų ir šeimos konsultantė Elvyra Mažukaitienė dalinasi keletu patarimu, galinčių padėti šiuo unikaliu metu kurti tvirtesnius ryšius su artimaisiais, o ne priešingai. Pasak jos, rizikos grupėje yra tos šeimos, kurių santykiai ir šiaip buvo kraštutiniai, kuriose kažkuri pusė jau galvojo apie atsitraukimą. Ši situacija gali paskatinti greičiau priimti sprendimus.

  Tenka kurti santykius iš naujo

  Psichikos sveikatos specialistės teigimu, jeigu iki šiol daugiau laiko žmonės skyrė darbui, o asmeniniai santykiai liko formalūs ir apsiribojo klausimais, ar pavalgei, ar paruošei pamokas, kiek gavai iš kontrolinio, kaip darbe, tuomet užsidarius drauge namuose atsiranda nauja užduotis – pradėti iš naujo kurti santykius.

  „Atsargiai klausti, o paklausus išklausyti. Išklausius palaukti, leisti sau neskubėti, neatsakyti iš karto, pagalvoti. Prisiminti, kad gyvename su kitu žmogumi, todėl jo nuomonė, mintys, idėjos, veiksmai gali ir bus kitokie nei mūsų. Pradžioje gali būti tikrai sudėtinga išbūti su mums neįprastu kito žmogaus elgesiu, kurio ilgai galėjome išvengti, būdami darbe, susitikimuose, leisdami laisvalaikį su kitais žmonėmis“, – sako santykių konsultantė E. Mažukaitienė.

  Pasak jos, šiuo metu daugybė šeimų susiduria su itin didele savo gyvenimų krize. Ši pasaulyje ir Lietuvoje susidariusi padėtis palietė visas žmonių gyvenimo sritis: finansinę, socialinę, emocinę. Ir šeimoms šis krizinis laikotarpis yra itin jautrus, kuomet sujudinama iki tol buvusi vienoka ar kitokia šeimos santykių pusiausvyra.

  Svarbu nuraminti vienas kitą

  Būtent pusiausvyra, specialistės teigimu, yra tai, ką žmogus visuomet nori atstatyti. „Šeimos nariams kyla įvairiausių pusiausvyrą išbalansuojančių jausmų. Po šeimos krizės laikotarpio taip pat nusistovi jau kitokia pusiausvyra, su tam tikru pokyčiu. Prisitaikyti prie kiekvieno pokyčio reikia laiko. O šiuo metu žmonės yra priversti per labai trumpą laiką prisitaikyti prie labai daug pokyčių. Kiekvienam bandant susigaudyti, kas čia vyksta, keičiasi ir asmeniniai santykiai“, – konstatuoja „Asmens sveikatos klinikos“ šeimos ir porų santykių konsultantė.

  Ji primena, jog šiuo metu svarbu įsivardinti savo stipriąsias puses santykiuose ir jomis remtis. Artimiesiems gali jų prireikti, atstatant savo pusiausvyrą. Kaip ir kiekvienam mūsų gali prireikti mūsų artimųjų stipriųjų savybių.

  Gydytojos teigimu, šiuo metu visiems ypač reikia nusiraminimo. O jis kiekvienam gali ateiti skirtingais būdais: vieną raminamai veikia patylėjimas, t. y. nekritikavimas, nemoralizavimas, o kitą – daug atpalaiduojančių žodžių. „Sutarsime tuo geriau, kuo geriau pažinsime vieni kitus ir suprasime, kaip padėti artimajam efektyviai nuraminti“, – teigia E. Mažukaitienė.

  Šeimas tvirtina bendri ritualai

  Kartu susikurti ritualai suartina šeimos narius, sustiprina santykius. Teikia saugumo, nes jie kartojasi, turi ritmą. Kaip Kalėdos – visi žinome, kada jos bus, ir jų laukiame. Tačiau ritualas visų pirma turi atliepti šeimos poreikį, o ne būti padiktuotas mados, primestas.

  „Jei kuriam šeimos nariui ne itin patinka pasivaikščiojimai, tai ne pretekstas konfliktui. Tai pretekstas tolimesniam ieškojimui, kokia bendra veikla patenkintų visų šeimos narių lūkesčius ir pomėgius. Šiose paieškose reikia duoti laiko kiekvienam šeimos nariui. Kartais po poros valandų ar poros bandymų net ir pasisekimo nesulaukęs ritualas gali „prilipti“. Svarbu neužmiršti, kad ritualai neturi būti prievarta. O prisijaukinus juos, reikės įdėti pastangų išsaugoti“, – konstatuoja „Asmens sveikatos klinikos“ specialistė.

  Žaidimai – tik tie, kuriuos norisi žaisti

  Žaidimai taip pat naudingi, tačiau tik tie, kuriuos norisi žaisti, teigia psichikos sveikatos specialistė. Svarbu būti atviriems ir neslėpti, jeigu vieną ar kitą stalo žaidimą žaidžiame per prievartą, iš pareigos.

  „Šeimoje svarbūs visi asmenys ir jų jausmai. Vaikams daug įdomiau kvailioti su atsipalaidavusiu ir aktyviu tėčiu ar mama, nei žaisti su abejingai nusiteikusiu ar skubančiu baigti. Šis priverstinis sustojimas leidžia mums prisiminti savo vaizduotę – pasakoti vieni kitiems apie savo praeitį, vaikystę, kartu kurti vaidinimus ir nuotykius, svajoti. Tokie pasidalinimai tvirtina, gilina santykius tarp šeimos narių“, – sako šeimos santykių specialistė.

  Pasak jos, šiuo metu suaugusiųjų pečius užgriuvo gerokai daugiau atsakomybių nei įprastai – ir namie tvarkytis, ir vaikus užimti, ir dar dirbti iš namų. Dauguma nori, kad niekas netrukdytų, o jei trukdo – nirštama, baramasi, kaltinama.

  Verta pasikoreguoti lūkesčius

  „Pastaruoju metu pasikeitė labai daug dalykų, taigi turime keisti ir mes savo lūkesčius. Šeimai reikia ir laiko, ir dalyvavimo, ir emocijų. Taigi reikėtų vengti kraštutinumų – namie negalime dirbti visą dieną, nes tada apleidžiame tiek vaikus, tiek partnerį. Kyla nepasitenkinimas, kurio neišklausius ir nepriėmus auginame pykčio maišą“, – teigia E. Mažukaitienė

  Siūloma įvairiausių veiklų internetu ar per televiziją, kurios galėtų padėti užimti mažuosius šeimos narius, tačiau, rekomenduojama, jog šios sudarytų tik mažąją dienos dalį. Patartina laiką perskirstyti sąžiningai visų šeimos narių atžvilgiu: pasidaryti darbus, kol vaikai žiūri įdomų filmą, o vėliau skirti visą savo dėmesį ir laiką šeimai.

  Asmens sveikatos klinikos“ gydytoja primena, kad krizinė situacija visuomet yra ypatinga. Kaip jau joje pasirinksime elgtis, tokius elgesio modelio suformuosime ir po jos. Tai galimybė šeimos nariams iš esmės pažinti vienas kitą, atrasti sėkmingų bendravimo modelių, bendrų ritualų, taip galiausiai sutvirtinti, pagilinti ryšius.


  „Asmens sveikatos klinika“ – nuo 2002 metų veikianti licencijuota psichologijos ir psichiatrijos klinika Lietuvoje. Patyrę psichoterapeutai ir psichiatrai čia konsultuoja vaikus, paauglius bei suaugusiuosius, veda grupinius užsiėmimus, šeimos ar porų terapiją, tėvystės įgūdžių lavinimo grupes. Taip pat  „Asmens sveikatos klinikoje“ teikiama pagalba ir ligonius slaugantiems artimiesiems. Klinikoje dirbantys specialistai naudoja klasikinius, mokslo aprobuotus ir pasaulyje žinomų draugijų bei asociacijų pripažintus gydymo metodus, konsultavimo būdus bei medikamentus. Šiuo metu klinika veikia Vilniuje, Panevėžyje, Palangoje ir Grigiškėse. Vilniuje veikia ir vaiko raidos klinika.

  Registracija į nuotolinę konsultaciją: https://asklinika.lt/registracija/

  Registracija internetu
  Mokamos paslaugos
  Nemokamos paslaugos
  x
  Siekdami pagerinti Jūsų naršymo patirtį lankantis www.asklinika.lt svetainėje, naudojame slapukus (angl. cookies) – tai nedidelės informacijos rinkmenos, kurias jūsų naudojamo įrenginio naršyklė priima iš svetainės kurioje lankotės. Surinkta informacija iš slapukų mums padeda efektyviau nustatyti naršymo įpročius, veiksmus bei nustatymus (pvz., kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), o jums nereikia jų kaskart pasirinkti lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose. Kad interneto svetainė veiktų, nebūtina leisti naudoti šiuos slapukus, bet sutikus su slapukų politika, naršyti jums bus paprasčiau. Išsamesnė informacija suteikiama www.AllAboutCookies.org . Galite ištrinti visus jau esančius jūsų kompiuteryje slapukus, o dauguma naršyklių nustatytos taip, kad slapukai nebūtų įrašomi jūsų įrenginyje. Su slapukais susijusi informacija nenaudojama jūsų tapatybei nustatyti ar kitais nei pirmiau aprašytais tikslais. Daugiau apie slapukus ir kaip jų atsisakyti - privatumo politikoje.Sutinku