Būti ar nebūti maloniu visiems? | Asmens sveikatos klinika | psichoterapijos ir psichoanalizės centras

Būti ar nebūti maloniu visiems?

 • en
 • Registracija internetu

  Mokamos paslaugos

  Nemokamos paslaugos

  Būti ar nebūti maloniu visiems?

  Pirmadienis lapkričio 19, 2018

  Kaip gaila, kai didelę savo gyvenimo dalį skiriame tam, kad įtiktume kitiems. Geriausia, – visiems iš karto. Dėl to, užuot pirkę raudoną plevėsuojantį sijoną, perkame įprastą, juodą, na, kad Petras ar Marytė, tiesiog gyvenantys gretimo namo languose, nesupeiktų. Kad būtume geri šefai, sutinkame būti atsakingi už dar vieną projektą, pamirštame savaitgalį ketinę grybauti ir meluojame vaikams, kad štai dabar mamytė ar tėvelis padirbės, o vėliau jau (kitą kartą) eisime į kiną. Nuolat su sugyventiniu besiskiriančiai, tačiau vėl ir vėl susitaikančiai draugei Onutei nesugebame pasakyti „ne“, kai ji eilinį kartą virpina telefono membraną ir veržiasi į svečius, nors taip norėtųsi parėjus tiesiog ištiesti kojas. O kaip gi! Juk norime visiems jiems patikti, na, ir būti malonūs…Stop! Kodėl gi „būti maloniu“: darosi lygu „visiems įtikti“? Ir kas pasakė, kad reikia būti maloniu su visais?

  O pasakė tėtė ir mama. Taip taip, jūsų tėvai. Pasak Asmens sveikatos klinikos specialistų, būtent tėvai vaikams nuolat primena vieną iš penkių vadinamųjų paliepimą: „paskubėk“, „labai stenkis“, „būk stiprus“, „būk tobulas“ ir „būk malonus“. Prisimenate? Mama ar močiutė poliklinikoje šnibždėdavo: „atsisėsk normaliai, netabaluok kojomis, ką žmonės pagalvos! O kai įeisi į kabinetą, – šypsokis ir kalbėk mandagiai, privalai būti malonus gydytojui!”. „Ateis dėdė su tavo pusseserėmis, privalai su jomis gražiai žaisti“ – liepdavo tėvas. Abra Kadabra! Štai, po aštuoniolikos metų ir turime individą, kuris įpratintas slėpti tikruosius savo jausmus, demonstruoti suvaidintą laimę ir džiaugsmą ir yra iki koktumo malonus. Koktu, tiesa, dažniau jam pačiam. Nes, bandydamas visiems įtikti, vargšas prisiima per daug įsipareigojimų, desperatiškai ieško pripažinimo (kad jis tikrai tikrai malonus ir geras), pervargsta, išsisemia ir….pamiršta save. Kas gi nutiko, kad gražus noras išmokyti vaiką būti maloniu kitiems virto savotiška pajaco liga? Čia nekalbame apie sveiką pasiaukojimą tam tikrais atvejais. Augantis noras visiems įtikti gali paversti žmogų Narcizu, o besaikis aplinkinių pripažinimo siekimas baigtis beprotnamyje.

  Todėl kai turėsite vaikų, arba jei jau turite. Nereikalaukite, kad slėptų neigiamas emocijas. Nei jūs, nei jie neprivalo nuolat būti linksmi ir malonūs. Išprievartauti būti malonūs, žmonės jaučiasi nesaugūs ir, viena vertus, ima demonstruoti save, o tuo pat metu jaučiasi nepatogiai, gėdijasi. Ir vaikas, ir suaugęs turi žinoti, kad svarbūs visi, – tiek aplinkiniai, tiek jis pats. Kreipkite dėmesį į savo nuomonę. Subalansuokite savo ir aplinkinių interesų santykį. O svarbiausia, – prisiminkite, kad yra toks stebuklingas žodelis „ne“. Nors ir itin trumpas, šis žodelytis stebuklingai gydo norą įtikti visiems ir kiekvienam. Išrašau jums bent po vieną tikrą „ne“ per dieną. Patikėkite, pasakę šį burtažodį ne tik netapsite nemalonus, bet ir „pakelsite savo akcijas“. Mažiau pavargsite, vadinasi, kai norėsite kažkam padėti, darysite tai nuoširdžiai. Leiskite aplinkiniams nors kiek, nors truputį norėti, kad būtumėt jiems malonus. Juk per saldi arbata – neskani, ar ne?

   

  Registracija internetu
  Mokamos paslaugos
  Nemokamos paslaugos
  x
  Siekdami pagerinti Jūsų naršymo patirtį lankantis www.asklinika.lt svetainėje, naudojame slapukus (angl. cookies) – tai nedidelės informacijos rinkmenos, kurias jūsų naudojamo įrenginio naršyklė priima iš svetainės kurioje lankotės. Surinkta informacija iš slapukų mums padeda efektyviau nustatyti naršymo įpročius, veiksmus bei nustatymus (pvz., kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), o jums nereikia jų kaskart pasirinkti lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose. Kad interneto svetainė veiktų, nebūtina leisti naudoti šiuos slapukus, bet sutikus su slapukų politika, naršyti jums bus paprasčiau. Išsamesnė informacija suteikiama www.AllAboutCookies.org . Galite ištrinti visus jau esančius jūsų kompiuteryje slapukus, o dauguma naršyklių nustatytos taip, kad slapukai nebūtų įrašomi jūsų įrenginyje. Su slapukais susijusi informacija nenaudojama jūsų tapatybei nustatyti ar kitais nei pirmiau aprašytais tikslais. Daugiau apie slapukus ir kaip jų atsisakyti - privatumo politikoje.Sutinku